Spausdinti puslapio vidurį
Keičiasi asmens neveiksnumo nustatymo tvarka

Lietuvos Respublikos Seimas 2015 m. kovo 26 d. priėmė Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir civilinio proceso kodekso pakeitimų įstatymus, kurie įsigaliojo nuo 2016 m. sausio 1 d. Šie įstatymai buvo priimti siekiant įgyvendinti 2006 m. Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos reikalavimus. Įstatymais iš esmės pakeista asmens veiksnumo ribojimo samprata ir akcentuojama, jog asmens veiksnumo ribojimas yra kraštutinė priemonė, o siekiamybė – asmens visiško veiksnumo išlaikymas, sudarant sąlygas asmeniui gauti reikiamą pagalbą savo teisėms įgyvendinti.

Įstatymuose įtvirtinti šie esminiai teisinio reguliavimo pakeitimai, susiję su asmens veiksnumo ribojimo institutu:

  • išankstinis nurodymas;
  • pagalba priimant sprendimus;
  • ribotas veiksnumas tam tikrose srityse;
  • neveiksnumas tam tikrose srityse;
  • Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisija.

Išankstinis nurodymas – tai nauja priemonė, kuria gali pasinaudoti pilnamečiai veiksnūs fiziniai asmenys, pavyzdžiui, kurių veiksnumas dėl progresuojančios ligos ar kitų aplinkybių ateityje gali būti apribotas ar jie gali būti pripažinti neveiksniais. Išankstiniame nurodyme asmuo galės nurodyti: pageidaujamus asmenis, kuriuos teismas galėtų skirti jo globėjais arba rūpintojais; pateikti nurodymus, kaip turėtų būti tvarkomi jo turtiniai ir kiti reikalai, ir kt. Išankstinis nurodymas turės būti notarinės formos, registruojamas notariniame registre ir Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre. Išankstinis nurodymas suinteresuotiems asmenims įsigaliotų įsiteisėjus teismo sprendimui, kuriuo asmeniui būtų apribojamas veiksnumas arba kuriuo asmuo pripažįstamas neveiksniu. Šį nurodymą asmuo turės teisę bet kada pakeisti, papildyti ar panaikinti.

Pagalba priimant sprendimus – taip pat naujas teisinis institutas, kai pilnametis veiksnus fizinis asmuo galės raštu sudaryti sutartį su kitu pilnamečiu veiksniu fiziniu asmeniu, kuriuo jis pasitiki, dėl pagalbos priimant sprendimus tam tikrose gyvenimo srityse. Sutartis dėl pagalbos priimant sprendimus galės būti sudaroma, kai turinčiam psichikos sutrikimą asmeniui arba dėl kitų aplinkybių (amžiaus, ligos ir kt.) sudėtinga priimti geriausiai jo interesus atitinkančius sprendimus ar juos išreikšti. Ši sutartis taip pat tvirtinama notaro, registruojama Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre.

Ribotas veiksnumas tam tikrose srityse – pagal naują teisinį reguliavimą ribotai veiksniais įvairiose srityse galės būti pripažinti ne tik asmenys, piktnaudžiaujantys alkoholiniais gėrimais, narkotikais, narkotinėmis ar toksinėmis medžiagomis, bet ir asmenys, turintys kitų psichikos sutrikimų, dėl kurių jie negali iš dalies suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti.

Neveiksnumas tam tikrose srityse – asmens pripažinimo neveiksniu institutas turėtų būti taikomas tik išimtiniais atvejais, kai asmuo dėl psichikos sutrikimo visiškai negali suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti. Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ir Civilinio proceso kodekse nustatyta, kad asmuo teismo sprendimu pripažįstamas neveiksniu ne apskritai, kaip buvo iki šiol, o tik kai kuriose srityse. Išskiriamos dvi pagrindinės sričių grupės: turtinių santykių ir neturtinių santykių. Prie turtinių santykių sričių priskiriama: asmeninių pajamų (išlaidų) tvarkymas, kilnojamojo (nekilnojamojo) turto valdymas, paveldėjimo teisiniai santykiai ir pan. Prie asmeninių neturtinių santykių sričių galima priskirti sveikatos priežiūros, savitvarkos įgūdžių, šeimos santykių ir kitas sritis. Taip pat teismui suteikta teisė, įvertinus visus byloje pateiktus įrodymus, tam pačiam asmeniui veiksnumą vienose srityse apriboti, o kitose asmenį pripažinti neveiksniu.

Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisija – Civiliniame kodekse įtvirtinta, kad ši komisija, sudaryta iš nepriklausomų atstovų ir veikianti kiekvienos savivaldybės teritorijoje, skirta neveiksnaus asmens būklei peržiūrėti ir priimti sprendimą, ar tikslinga kreiptis į teismą dėl teismo sprendimo, kuriuo asmuo pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje, peržiūrėjimo. Komisija neveiksniu tam tikroje srityje pripažinto asmens būklę turės peržiūrėti tada, kai per vienerius metus nuo teismo sprendimo pripažinti asmenį neveiksniu tam tikroje srityje įsiteisėjimo dienos pats neveiksniu tam tikroje srityje pripažintas asmuo ar tokią teisę turintys asmenys nesikreips dėl teismo priimto sprendimo pripažinti asmenį neveiksniu tam tikroje srityje panaikinimo. Iki šiol prievolės peržiūrėti neveiksniu pripažinto asmens būklę nebuvo.

Visų asmenų, kurie teismo pripažinti neveiksniais iki šio naujo teisinio reguliavimo įsigaliojimo, statusą pirmą kartą peržiūrės teismas per dvejus metus nuo įstatymų pakeitimų įsigaliojimo dienos, nes šiais pakeitimais iš esmės pakeistas neveiksnumo teisinis reguliavimas. Per vienerius metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos į neveiksniu pripažinto asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismą turi kreiptis neveiksniu pripažinto asmens globėjas. Jei per vienerius metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos dėl teismo sprendimo peržiūrėjimo nebuvo kreiptasi, į neveiksniu pripažinto asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismą turi kreiptis neveiksnaus asmens gyvenamosios vietos savivaldybės administracija ar jos įgaliota įstaiga.

Savivaldybės gyventojai asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje klausimais gali kreiptis į Kelmės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (Žemaitės g. 23, Kelmė), tel. (8 427) 69 066.

Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Rugpjūtis
    2020     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: